Vzťahy

Silvester pre osamelých – 5 krokov ako prekonať samotu

Samota môže byť smutná a ohromujúca, či už ste doslova sami alebo “len” cítite osamelosť. Zažila som to na vlastnej koži. Začiatkom decembra 2013 som sa kvôli práci presťahovala do Belgicka. Mala to byť vzrušujúca medzinárodná príležitosť spolu s mojím vtedajším priateľom. On však nakoniec neprišiel a miesto toho sa so mnou rozišiel. Takže som bola v Belgicku doslova sama, bez rodiny, bez priateľov a bez partnera. 

Vystúpila som v Bruseli z lietadla, ale nikto ma tam nečakal. Zobrala som si taxík do ubytovne, ktorú mi na prvý mesiac zarezervovala firma. Vonku pršalo a bola už tma. Na druhý deň ma čakal nástup do novej práce.

Prešlo pár dní a ulice sa už začali vyzdobovať svetielkami. Vianočné trhy boli v plnom prúde. Ja som však nemala ani pomyslenie na zábavu, lebo som riešila, kde budem bývať, keď mi skončí prenájom v ubytovni. Obávala som sa, či si stihnem niečo nájsť. Na poslednú chvíľu som predsa objavila vhodný byt.

Smutný Silvester

Blížil sa koniec roka a tak som sa opýtala zopár kolegov, či by som sa k nim mohla na Silvestra pridať. Povedali mi však, že radšej nie, lebo budú so svojimi priateľmi hovoriť po flámsky, takže by som im nerozumela. Pochopila som, že sa im to nehodí. Nechcela som sa vnucovať. Na Silvestra som išla spať o 21.00 hod, aby som radšej nemyslela na to, že som sama, kým ostatní oslavujú príchod nového roka. Hovorila som si, že je to deň ako každý iný. Ale predsa sa vo mne ozývala sebaľútosť.

Silvester som teda nejak prežila, ale ďalšie týždne neboli o moc lepšie. Nedele boli pre mňa najhoršie dni, pretože všetky obchody boli zatvorené. 

Musela som sedieť v prázdnom byte, cítila som sa osamelo, ľutovala som sa, bola som naštvaná na svojho bývalého. Pomaly som smerovala do depresie. Cítila som sa „oprávnená cítiť sa zle“, pretože to bola JEHO chyba, že ma nechal takto sa plahočiť. Je to zvláštne, ale určitá časť mňa si užívala oprávnenie hnevať sa. Keby som sa toho bola vzdala, bolo to, akoby som schvaľovala, čo mi bývalý urobil. Po niekoľkých mesiacoch som sa však cítila tak zle, že to bolo neznesiteľné. Vtedy som sa rozhodla, že potrebujem pomoc a zmenu.

Najprv som strávila hodiny na telefóne s mamou, ktorá ma podporila. Potom som sa prinútila hľadať miestne spoločenské podujatia a predsavzala som si tam ísť, aj keď sa mi práve nebude chcieť. Pripojila som sa k niekoľkým online skupinám na Meetup.com. Vďaka tomu som sa zoznámila s prvými priateľmi.

Ďalej som sa rozhodla nájsť si kurz jogy. Komplikácia bola v tom, že väčšina kurzov skončila ešte predtým, než som sa ja dostala domov o 20:00 hod. Stretla som však Inda, ktorý chcel učiť jogu ako dobrovoľník a potreboval miesto. Navrhla som mu, že môže raz za týždeň na tento účel použiť moju obývačku. Zverejnila som túto aktivitu v ženskej online skupine. A tak som každý týždeň mohla cvičiť. Navyše som stretla vždy pár nových ľudí. Po cvičení som ich ponúkla čajom a pokecali sme.

Nové zvyky na nedeľu

Nemala som vtedy žiadneho partnera, tak mi padlo celkom vhod stráviť letnú dovolenku štúdiom s ľuďmi z celého sveta. Po štúdiu som bola z tejto metódy ešte viac nadšená a chcela som ju predstaviť ďalším ľuďom. Doma som zorganizovala prvý workshop. Keď sa začala zapĺňať moja obývačka cudzími ľuďmi, rozklepali sa mi kolená. Bolo to trošku kostrbaté, ale nakoniec som to zvládla. Hovorila som si, že každý ďalší raz to bude už ľahšie. Ľudia, ktorí prišli, boli zaujímaví a rýchlo sme sa spriatelili.

V nedeľu som začala počúvať na Youtube motivačného rečníka a vypracovala som si zopár cvičení osobného rozvoja, ktoré odporúčal. Moja myseľ sa preladila na pozitívne témy. Bola som príliš zaneprázdnená rôznymi nápadmi na to, aby som sa cítila nahnevaná či osamelá. Nedele sa stali moje najobľúbenejšie dni. Naliala som si červené víno, zapálila sviečky a pohodlne usadila na gauč. Čas pre mňa sa môže začať. 

Rečník sa v krátkosti zmienil o NLP (Neuro-lingvistické programovanie). Tak ma táto metóda zaujala, že som sa rozhodla zistiť viac. Dozvedela som sa, že sa dá študovať v Kalifornii.

Pokrok v myslení

Uvedomila som si rozdiel v mojom myslení, oproti tomu, keď som sa prvýkrát presťahovala do Belgicka. Predtým som sa cítila izolovaná, osamelá, čakala som kým ma miestni ľudia pozvú a zapoja do ich aktivít. Bola som frustrovaná, že sa nikto o mňa nezaujímal. Všetci boli príliš zaneprázdnení a nepotrebovali ma. Keď som však najprv ponúkla hodnotu ostatným, zrazu som bola zahrnutá pozornosťou, ľudia chceli so mnou tráviť čas. 

Je to kreatívny spôsob dobrovoľníctva. Dobrovoľne som sa venovala aktivitám, ktoré ma zaujímali, čo priťahovalo ľudí, ktorí mali so mnou niečo spoločné. Možno si poviete že je smutné, že ľudia prišli, až keď mali čo odo mňa získať, že je to od nich sebecké. Že je to tvrdá realita, že sa nezaujímajú o druhých, len o seba. Je to však normálne. Ľudia majú radi tých, ktorí robia pre nich niečo dobré a nezaujímajú sa o cudzích. Ako však potom prekonať situáciu cudzí versus cudzí? Väčšina by bol rada, keby ten druhý ponúkol niečo dobré. Niekto však musí spraviť prvý krok. Takže ja som miesto čakania začala.

Nový Silvester v príjemnej spoločnosti

Čas rýchlo ubiehal a opäť sme sa blížili k koncu roka. Tentoraz som už vopred premýšľala o tom, ako si zabezpečiť príjemný spoločenský program na Silvestra. Bola som aktívna v rôznych online skupinách, a tak mi napadlo zorganizovať Silvestrovskú pot-luck večeru u mňa doma pre tých, ktorí boli, ako ja, cudzinci a nemali kam ísť na Silvestra. Pot-luck systém, ktorý som sa naučila v Amerike, znamenal, že každý niečo prinesie, a spolu máme rozmanitý výber pohostenia. Na akciu sa prihlásilo 8 ľudí, a ja som rozdelila úlohy, čo má kto doniesť. Vedela som, že v ten deň prídem neskoro z práce a nebudem mať čas variť, takže ja som mala na starosti nápoje, a všetko varenie vybavili moji hostia. Pre mňa to bolo pohodlné, a všetkým sa páčilo, že sme strávili príjemný večer spolu.

Pri inej príležitosti som zorganizovala nedeľný obed pre nezadaných v miestnej reštaurácii. Stačilo rezervovať stôl pre 10 ľudí, zverejniť akciu a zúčastniť sa. Nestálo ma to nič, len čas a iniciatívu. Nebolo tam žiadne vstupné, každý si len zaplatil svoje jedlo. Ľudia túto akciu veľmi privítali, niektorí dokonca pricestovali z iného mesta. Mali sme dokonca aj náhradníkov na čakacej listine. Hoci je veľký záujem o tento typ podujatia, väčšine ľudí nenapadne také niečo zorganizovať, hoci to nie je žiadna veda. Na zarezervovaný stôl som postavila papier s nápisom našej akcie, a tak sa cudzí ľudia ľahko zorientovali, že patria k nám. Sami sa predstavili, a ja som ich len privítala pri stole.

Dosť bolo samoty - pripravená na nový vzťah.

Po troch rokoch v cudzej krajine som dospela do bodu, keď som sa cítila pripravená na nový vzťah. Aj vďaka štúdiu NLP a praktizovaniu rôznych techník osobného rozvoja som sa cítila sebavedomo a v pohode. Postavila som sa k tomu ako k projektu – že si idem nájsť vhodného manžela a podniknem k tomu kroky, ktoré sú v mojej réžii. Nechcela som už čakať, kto si ma nájde – pretože som chcela mať výsledok viac podľa mojich predstáv než to bolo v minulosti.

Zaregistrovala som sa na online zoznamke Tinder. Záujemcov síce bolo veľa, ale s nikým som cez správy typu “Ako sa máš?” necítila spojenie. Mala som pocit, že mrhám časom, keď odpisujem náhodným mužom, aký som mala deň. Bola som z toho vyčerpaná, a na pár dní som celú aplikáciu zavrela.

Keď som sa však ukludnila, premyslela som si nový plán, ako efektívnejšie vyselektovať tých mužov, s ktorými máme niečo spoločné. Vybrala som z môjho života 5 nezvyčajných zážitkov, ktoré som zhrnula do minimalistického opisu, podobne ako sa to robí pri upútavke na filmy. Túto správu, ktorá mala asi 10 viet, som rozposlala potenciálnym záujemcom. Fungovalo to skvelo – tí, ktorí sa s mojou správou nestotožnili, sa automaticky eliminovali z našej diskusie. Naopak tí, ktorí mali relevantnú reakciu, sa expresne rýchlo posunuli do bodu, kde sme obe strany vedeli, že sa nám oplatí investovať čas do osobného stretnutia. Niekedy som mala aj tri rôzne rande za týždeň, a všetky boli fajn, vďaka tejto metóde.

Do mesiaca som sa takto zoznámila s mužom, ktorý sa stal mojím manželom. Dnes sme už spolu 7 rokov a máme dcéru. 

Túto metódu komunikácie učím ženy aj mužov na mojich Tinder workshopoch, resp. na osobných konzultáciách. Pomáham klientom aj s výberom vhodnej fotografie, lebo je až neuveriteľné, ako si niektorí vedia pokaziť svoje šance tým, že použijú nevhodnú fotografiu.

Sprevádzanie iných na ceste k pozitívnym vzťahom

Téma vzťahov ma naďalej zaujímala. Od všeobecných workshopov som prešla ku špecializovaným NLP workshopom pre nezadaných.

Výsledky boli povzbudivé, ľuďom sa podarilo zmeniť svoje opakujúce sa programy. Napríklad zistili, že svoje pokusy doteraz nevedomky sabotovali, lebo sa báli stratiť slobodu, alebo napríklad, že neboli skutočne otvorení novému vzťahu, lebo ešte nemali mentálne uzavretú minulosť. Na základe týchto uvedomení dokázali spraviť zmenu a dnes už mnohí žijú v uspokojivých vzťahoch.

Okrem workshopov pracujem aj s jednotlivcami. Podľa potreby zaraďujeme koučingové alebo terapeutické metódy. Jedna z najčastejších požiadaviek klientov je zvýšiť si sebavedomie. Na túto tému vznikla na základe mojich skúseností aj kniha pre rodičov a deti, ktorá sa stala bestsellerom a bola preložená do viacerých jazykov.

Za desať rokov som si teda prešla cestou samoty, objavovania seba, posilňovania zdravého sebavedomia až k úspešnému vzťahu a následne do pozície mentora, sprievodcu a vzťahového terapeuta. Už šesť rokov sprevádzam na tejto ceste iných, aby to mali ľahšie a rýchlejšie dosiahli svoj cieľ. V prípade záujmu o súkromné sedenie sa viac dozviete tu.

Niektorí však potrebovali pomoc aj s praktickými krokmi ohľadom online zoznamky. Napríklad ženy vo veku 40-50 rokov často tvrdia, že pre nich online zoznamka nefunguje, lebo tam mali s chlapmi zlé skúsenosti. Ja ich naopak učím, ako sa mentálne nastaviť tak, aby tento nástroj fungoval v ich prospech, a aby ich nejaké odmietnutie či komentár nemohol vôbec zasiahnuť. Vzhľadom na to, že na zoznamkách je štatisticky viac mužov, ženy majú výhodu, len sa nesmú báť. Chlapom zase pomáham s výberom fotky a prípravou správy, ktorou môžu oslovovať ženy, aby zvýšili počet žien, ktoré im vôbec odpíšu, lebo tu býva prvý kameň úrazu pre mužov. Keďže ja som svojho manžela spoznala práve týmto spôsobom, stratégia ako na online zoznamku je moja srdcovka a špeciálna služba pre klientov.

5 krokov, ako si zabezpečiť príjemnú spoločnosť nielen na Silvestra

  • Podpora, motivácia na zmeny, odvaha spraviť prvý krok.

Máte nejakú osobu, ktorej môžete zavolať, aby ste nazbierali potrebnú odvahu na prvé zmeny? Môže to byť napríklad niekto z rodiny, kamarát, alebo aj terapeut, či kouč. Alternatívou môže byť aj sledovanie pozitívnych motivačných videí na YouTube a rozmýšľanie, ako ich môžete napodobniť. 

Niekedy chýba práve odvaha či sebavedomie spraviť prvý krok, vyjsť z domu, otvoriť dvere a vstúpiť do nejakej skupiny. Ľudia sa obávajú, že nebudú vedieť, čo povedať, že sa strápnia, a pochybujú či ich budú iní akceptovať. Komunikácia s jednotlivcom môže v tom prípade byť ten prvý krok ako preklenúť to, čo sa môže zdať príliš ťažké. 

Obzvlášť, ak je potrebné posilniť zdravé sebavedomie a prekonať nejaké bloky z minulosti, podpora profesionála môže veci značne urýchliť.

  • Socializácia cez miestne podujatia alebo záujmové skupiny.

Sem spadajú napríklad kultúrne stretnutia, ktoré môže organizovať váš kostol (napríklad aj silvestrovskú akciu), spievanie v zbore, stretnutia čitateľského klubu, ktoré organizuje vaša knižnica, aktivity pre rodičov a deti, ktoré organizuje školská rada rodičov a pod.

Záujmové skupiny sa združujú okolo rôznych záľub, ako je psíčkarstvo, turistika, rekreačný beh, umelecké ručné práce, alebo okolo životnej situácie, v ktorej sa ľudia nachádzajú, napríklad skupiny osamelých rodičov, skupiny pre slobodných či rozvedených, podporné skupiny pre ľudí prechádzajúcich nejakou stratou a pod.

Podujatia môžete hľadať napríklad cez Google vyhľadávač, rôzne Facebook skupiny (FB skupiny sú určené predovšetkým na diskusiu a občasné živé stretnutia) alebo Meetup.com skupiny (určené na skupinové stretnutia).

Ak sa vám nechce ísť na nové podujatie celkom sám, možno by sa k vám rád niekto pridal z tejto skupiny na Facebooku, kde sú desiatky tisícov ľudí, hľadajúcich kamarátstvo či vzťah.

  • Športové aktivity, tanečné, vzdelávacie a jazykové kurzy, workshopy a zájazdy.

Skupinové športy ako futbal, volejbal a podobne vám pomôžu zoznámiť sa so skupinou priateľov, s ktorými sa môžete pravidelne stretávať. Na tanečnom kurze, akým je napríklad Salsa, je zvykom striedanie tanečných partnerov, takže tu máte zároveň dobrú šancu zoznámiť sa aj s potenciálnou partnerkou či partnerom.

Ukážka Meetup skupiny, ktorá organizuje tanečné stretnutia.  

Okrem klasických vzdelávacích kurzov by sa vám mohla hodiť aj ponuka rôznych workshopov a vzdelávacích zájazdov, ktoré si môžete vychutnať ako časť svojej dovolenky so skupinou podobne zmýšľajúcich ľudí. Možnosťou sú samozrejme aj ponuky cestovných kancelárií so skupinovými pobytmi.

  • Dobrovoľnícka práca, alebo organizácia toho, čo vám chýba 

Aké témy sú blízke vášmu srdcu, kde by ste boli ochotní venovať čas a energiu? Pri dobrovoľníckych prácach môžete spoznať nových priateľov. Ak neviete, čím by ste mohli začať, tu je prehľad, čo je vo vašom regióne potrebné:

https://dobrovolnictvo.sk/

https://www.nasemesto.sk/som-dobrovolnik/

Okrem klasického dobrovoľníctva existuje však aj možnost organizovať aktivitu, ktorú by ste radi robili, ale nenašli ste ju nikde v ponuke. Sem spadá napríklad zakladanie vlastných Facebook skupín alebo Meetup.com skupín a organizovanie vlastných neformálnych podujatí. Takto vznikli napríklad aj jednorazové akcie ako nedeľný obed v reštaurácii pre nezadaných či silvestrovské posedenie pre ľudí, ktorí nemajú s kým tráviť čas.

Ak nemáte vlastnú skupinu a chcete niečo zorganizovať, najlahšie je napísať si svoj plán akcie (čo, kde a kedy sa bude diať) a oslovit administrátora FB alebo Meetup skupiny (alebo napríklad váš kostol, či knižnicu), či by túto akciu pre vás uverejnili. Ak to bude dávať zmysel pre členov danej skupiny, šanca je veľká, že vám akciu zverejnia.

  • Nájsť si partnera a další Silvester už tráviť spolu.

O tom, ako sa pripraviť na nový vzťah, prekonať stratu či opakujúce sa problémy sa zvykneme rozprávať na našich celodňových workshopoch, respektíve týmto individuálne sprevádzam klientov krok po kroku.

V skratke ide o tieto tri body:

 

  1. Určiť si, aký typ vzťahu hľadáte (napríklad vážny vzťah vedúci k sobášu a založeniu rodiny, alebo vylúčny vzťah, kde ale spolu nežijete a stretávate sa raz do týždňa, resp. iné…) a aký životný štýl chcete mať. Toto sú základné témy, ktoré vám pomôžu ujasniť si hneď na začiatku, či ste s potencialnym partnerom kompatibilní.
  2. Nastaviť si myseľ na dosiahnutie svojho cieľa a posilniť si sebavedomie, aby vás nemohlo zraniť odmietnutie alebo neúspech. Proces stretávania a objavovania potenciálnych partnerov môže byť zábavný a príjemný, pokiaľ je človek mentálne silný a v pohode.
  3. Vytvoriť si čas a praktické príležitosti na stretávanie nových ľudí, online aj naživo. Na zoznamovanie online môžete využiť rôzne Facebook skupiny alebo online zoznamky a aplikácie. 

Záver: Podniknite už dnes prvý krok, zavolajte priateľovi alebo vzťahovému terapeutovi a pootvorte dvere vašich možností. Spolu je život krajší. 🙂

Mohlo by sa vám tiež páčiť...